מחירים ועלויות בית חכם
Inspera

Inspera

מחירים ועלויות בית חכם

מיליוני אנשים ברחבי העולם כבר עברו לטכנולוגיות בית חכם. המהפכה בעולם המחשוב וההייטק עולה מדרגה ונכנסת לנו הביתה אל כל תחומי החיים. מוצרי חשמל שלא חשבנו שיהיו מחוברים למחשבים ולרשתות היום עושים במקומנו את העבודה הקשה בבית ומחוצה לו.

לכן, רבים מתעניינים מדי יום בהתקנת מערכות ותשתיות לבית החכם. אלא שיש כאלה שחוששים לעשות זאת בגלל שהם חושבים שמדובר בהוצאה כספית גבוהה.

אלא שבדיקה מקיפה באינטרנט וסקר שוק בתחום מראים כי מדובר בהוצאות כספיות לא גבוהות במיוחד על מוצרים כמו מערכות לשליטה בתריסים ואף יכולות לחסוך לטווח הארוך הוצאות חשמל גבוהות בזכות יעילות הפעולה של המערכות הטכנולוגיות.

מה הוא טווח המחירים של בית חכם?

טווח המחירים לתשתיות של בית חכם בסיסי יכול לנוע סביב 6000 – 8000 שקלים עבור מחשבי בקרה ושליטה מרכזיים ומכשירים נלווים, ויכול לעלות ולהגיע לכמה מאות אלפי שקלים עבור אבזור מלא ומתקדם.

מחירים של בית חכם ומוצרי חשמל חכמים נובעים כמובן מפרטים כמו חברה, דגם, וכמובן כמות מוצרים ורמת מורכבותם. מדד נוסף המשפיע על המחיר הוא התשתית עצמה אם היא בנויה על בסיס בית חכם קווי או אלחוטי.

בית על בסיס קווי עולה הרבה יותר, בין היתר בגלל העובדה שמדובר במלאכה רבה יותר הדורשת שינויים מבניים בבית והתקנות של תשתיות יסודיות שנעשות בשלבי הבניה של הבית או בשלבי שיפוצים.

מה גם שתשתיות קוויות דורשות תחזוקה והשגחה קפדנית יותר של חשמלאים מוסמכים וזה יכול להוסיף להוצאות עוד כמה עשרות אלפי שקלים.

אמנם הפונקציונליות והשימושים של מערכת קווית הן רבות ומשוכללות לאין שיעור מתשתית אלחוטית.

מחיר הבית החכם כתלות במרכיבים השונים

  • יחידת בקר מרכזית – מדובר במערכת האחראית על הפעלת כלל המכשירים החשמליים בבית. מחיר של בקר מרכזי על בסיס קווי יכול לעלות בסביבות 4000 עד ל10000 ₪. בקר אלחוטי כאמור זול הרבה יותר ויכול להסתכם סביב 3500 ₪.
  • מערכת שליטה מרכזית – המחשב המרכזי המהווה את המוח של הבית החכם. מטרתו לסנכרן בין מערכות החשמל החכם השונות ולפעול בצורה מאוזנת ויציבה. מחיר מחשב כזה בתשתית קווית נע בין 2000 עד 5000 ₪, ואילו בתשתית אלחוטית מסתכם בין 700 עד 2000 ₪.
  • יחידות בקרים משניים – בעצם מדובר בבקרים עבור כל מעגל חשמלי באזורים שונים בבית. כל אחד מהם יכול לעלות סביב ה2000 ₪
  • מתגים ומפסקים – היום מגיעים מפסקים מעוצבים בשלל סגנונות ועיצובים למוצרי חשמל שונים, כשרבים מהם כוללים מסכי מגע "טאץ' " משוכללים. או בחברת אינספרה, יודעים שיש מתגים ששולטים על מכשיר בודד ויש ששולטים על כמה וזאת בהתאם להוראות היצרן. מחיר מתג יכול לנוע בין 300 ל-900 ₪.